ElectionsElectionsElectionsElections
Office of the Secretary of State

2000 Election Information

DELEGATES TO THE 2000 NATIONAL CONVENTIONS

Sources: Respective Political Parties
DEMOCRATIC PARTY
Congressional District 1    Female    Vivian Davis Figures
Yvonne Kennedy
Barbara Turner (alternate)
      Male    James Buskey
William 'Bill' Clark
Joseph Mitchell
   
Congressional District 2    Female    Tyna Davis
Beatrice Brooks
      Male    Terry Williams
Julian McPhillips
Bernest Brooks (alternate)
   
Congressional District 3    Female    Barbara Howard
Barbara Bigsby Boyd
Patsy Boyd Parker (alternate)
      Male    Johnny Ford
George Clay
Fred Gray
   
Congressional District 4    Female    Peggy Baker
Maudie Bedford
Barbara Bryant
      Male    Ken Guin
Roger Bedford
Robert T. 'Bob' Wilson (alternate)
   
Congressional District 5    Female    Nancy Worley
Laura Hall
Ernestine Bell Elliott
      Male    Charles B. Martin
Marcel Black
Tom Butler (alternate)
   
Congressional District 6    Female    Ann McMillan
Sallie B. Cook
Sally Lamar Albright (alternate)
      Male    Bill Baxley
David White
   
Congressional District 7    Female    Priscilla Dunn
Sundra Escott Russell
Dale Moore Bryant
Janet May
      Male    Alvin Holmes
Albert Turner
John Knight
William Bell (alternate)
   
 
REPUBLICAN PARTY
Unofficial Results

AT-LARGE DELEGATES

Place 1 - Richard Shelby (Bush)
Place 2 - Jeff Sessions (Bush)
Place 3 - Steve Windom (Bush)
Place 4 - Bill Pryor (Bush)
Place 5 - Jim Bennett (Bush)
Place 6 - Bettye Fine Collins (Bush)
Place 7 - George Wallace, Jr. (Bush)
Place 8 - John Amari (Bush)
Place 9 - Mike Hill (Bush)
Place 10 - George Callahan (Bush)
Place 11 - Martha Brooks (Bush)
Place 12 - Jim Zeigler (Bush)
Place 13 - Perry O. Hooper, Jr. (Bush)
Place 14 - Bill Cabaniss (Bush)
Place 15 - Jimmy Blake (Bush)
Place 16 - Bill Armistead (Bush)
Place 17 - Pat Owens (Bush)
Place 18 - Bob McKee (Bush)
Place 19 - Mary Sue McClurkin (Bush)
Place 20 - Elaine Little (Bush)
Place 21 - Dave Thomas (Bush)
Place 22 - Beth Chapman (Bush)
Place 23 - Jeremiah Denton (Bush)

 

DISTRICT DELEGATES

District 1

Place 1 - Sonny Callahan (Bush)
Place 2 - David Whetstone (Bush)
Place 3 - Victor Gaston (Bush)

District 2

Place 1 - Terry Everett (Bush)
Place 2 - Larry Dixon (Bush)
Place 3 - Dick L. Brewbaker (Bush)

District 3

Place 1 - Mike Hubbard (Bush)
Place 2 - Larry Sims (Bush)
Place 3 - Mike Rogers (Bush)

District 4

Place 1 - Steven King (Bush)
Place 2 - Lewis Fuller (Bush)
Place 3 - Roy E. Smith (Bush)

District 5

Place 1 - Amanda Scott (Bush)
Place 2 - Hugh McInnish (Bush)
Place 3 - Mo Brooks (Bush)

District 6

Place 1 - Spencer Bachus (Bush)
Place 2 - J.T. "Jabo" Waggoner (Bush)
Place 3 - Gary White (Bush)

District 7

Place 1 - Susan Barganier (Bush)
Place 2 - Joy Barganier (Bush)
Place 3 - Gerald Allen (Bush)

 

Footer Image
P.O. Box 5616
Montgomery, AL 36103-5616
Phone:  (334) 242-7200
Fax:  (334) 242-4993
Footer Image